NajnovijeNajčitanijeNajviše porukaPostavi novu temu 

NAMAZANOST(I)

Par puta sam prijavljivao problem sa jučerašnjim nepriznavanjem reči, ali bez ikakvog rezultata, odnosno odgovora, pa reko'  da i ovde okačim.

Nije mi priznata reč "namazanosti". Evo kakvu sam pp poslao na e-mail našeg domaćina:

________________________________________

Juče sam "iznašao" reč NAMAZANOSTI (ako baš i ne može kao nominativ množine, onda svakako može kao genitiv i dativ jednine).

Imam utisak da reč nije priznata zato što neko misli da ne postoji "namazanost", kao osobina onoga koje je namazano, bilo u bukvalnom, bilo u prenesenom značenju.

Namazano je isto što i premazano. Ako postoji premazanost, postoji i namazanost. No, prihvatiću ako postoji neko pravilo koje isključuje ovakav oblik pravljenja imenica posrednim putem - od glagola (namazati) preko prideva (namazan) do imenice (namazanost).

Slično je i ovde: (o)bojiti, obojen, obojenost;  presvlačiti, presvučen(o), presvučenost;  pokrivati, pokriven(o), pokrivenost.

______________________________________

Ubr (skraćeno od "uzgred budi rečeno", što je svakako više u duhu našeg jezika od onog dosadnog, priglupog i stranog Btw):

Maločas odigrah igru s kraja maja 2010. godine, i tamo mi  lepo priznadoše reč "ukoričenost" (čini mi se da je računar imao jedno slovo više, "ukoričenosti").  Zašto bi ukoričenost, kao svojstvo nečega što je ukoričeno, bilo ispravnije od namazanosti, kao svojstva nečega što je namazano?

6 za
4 protiv
Tuzor
2012-10-21
???

Мен’ се чини исправном. Рецимо: „Намазаност је особина лукавих људи.“

И даље бих волео да сазнам како се проверавају речи јер у теми http://www.slagalica.tv/forum/tema/578/Provera-reci нисам добио никакав одговор.

4 za
3 protiv
Dane Dan
2012-10-21
???

Piše u pravilima igre, link je na vrhu stranice.

3 za
0 protiv
Supervizor
2012-10-24
???

Mail ne vredi da nam šaljete za ovakve stvari, ostavite primedbu nakon odigrane igre.

5 za
0 protiv
Supervizor
2012-10-24
???

Захваљујем на разумевању, и уважавању.

Послао сам примедбу одмах по одиграној игри, али се заиста не сећам да ли сам "штиклирао" оне речи испод као исправне/неисправне.

1 za
2 protiv
Tuzor
2012-10-24
???

Danas me je prvi put iznenadila rec koju je "kompjuter nasao" - SLOZENICAMA!

Do sada je, ako se ne varam, rec uvek bila u infinitivu ili nominativu jednine/mnozine!

6 za
0 protiv
Dejan Svjetlana Popović
2012-11-08
???

Pošalji odgovor

Samo prijavljeni korisnici sa 5000 ili više poena mogu da glasaju i da ostavljaju poruke.

 

Stranica kreirana za 0.0138 sec.

Copyright © 2024