NajnovijeNajčitanijeNajviše porukaPostavi novu temu 

kompletnija

ova rec bi trebalo da se priznaje kao komparativ od kompletna, zar ne?

9 za
3 protiv
Milan Novakovic
2012-07-29
???

Ако је нешто комплетно значи да има све делове, што значи да не постоји комплетније јер не може се имати више од  свих делова. Та реч не би имала смисла иако граматички делује у реду.. Зар не?

2 za
8 protiv
Dane Dan
2012-08-22
???

Tačno je da postoje pridevi koji nemaju komparaciju i čiji bi komparativni oblik zvučao besmisleno. Npr: GO, BOS, MRTAV itd.

Međutim, mnogo je više onih prideva koji ipak mogu i često bivaju iskorišćeni u komparativu ili pak superlativu iako to možda nije logično - što je i Dane lepo primetio.

U sastavu Partizana je izostalo 3, a u Zvezdinom dva igrača. Nijedan tim nije kompletan, ali je Zvezda kompletnija od Partizana u ovom primeru. 

Isti je slučaj i sa mnoštvom drugih prideva, a odličan primer je pridev PUN. Kaže se da se jedna čaša punije od druge, iako ni jedna od njih nije napunjena do vrha.

PS: Primer sa Zvezdom i Partizanom mi je prvi pao na pamet i ne bih voleo da se pokrene neka navijačka diskusija na tu temu! Već smo ih imali i više nego dovoljno, zar ne? -.-

Pozdrav od Bode nakon duže pauze! Štaćete, mora se, mesec i po na moru...                         

11 za
2 protiv
BODA TAJSON, DOŽIVOTNA
2012-08-22
???

Ja samo znam da je rec "kompletinja" (ne "kompletnija") skracenica od "komplet lepinja" wink

5 za
4 protiv
Dakinsljam
2012-09-05
???

Слично је и код придева "савршен", јер како нешто може бити савршеније од нечега што је већ савршено?

Вечан (вечна, вечно), изванредан, бескрајан, бесконачан, неограничен, безграничан, завршен, целовит, целостан...

2 za
3 protiv
Tuzor
2012-09-09
???

Mozes li ikako biti savrsenija, ljubavi moja?

Mislili su da je vecan. Ipak nije bio vecniji od bilo kog obicnog smrtnika.

I tako redmo. :D

6 za
1 protiv
Dragana-Goran Kalinic
2012-09-09
???

Pošalji odgovor

Samo prijavljeni korisnici sa 5000 ili više poena mogu da glasaju i da ostavljaju poruke.

 

Stranica kreirana za 0.0120 sec.

Copyright © 2024